Menu

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3

GIMNAZJUM IM. FILOMATÓW NOWOMIEJSKICH

Msza św. w Łąkach Bratiańskich

     31 maja 2017 roku o godz. 12:00 odbyła się Młodzieżowa Msza święta w Łąkach Bratiańskich w ramach Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Współorganizatorami byli Urząd Miasta, parafia pw. Św. Tomasza Apostoła i oczywiście Gimnzajum im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim. 
   Pani dyrektor Bożena Rutkowska-Marciniak przywitała gości, którzy zebrali się na polach łąkowskich. Na “Małą Lednicę” przybyła młodzież z nowomiejskich szkół: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka, Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida. Ponadto Zespół Szkół Zawodowych z Kurzętnika, Zespół Szkół z Marzęcic, Zespół Szkół z Jamielnika, Zespół Szkół z Grodziczna, Zespół Szkół z Kurzętnika, Szkoła Podstawowa z Radomna i Szkoła Podstawowa z Brzozia Lubawskiego oraz uczniowie ks. Wojciecha Osickiego z Górzna. Trzeba nadmienić, iż uczniowie z ZS im. Rodu Działyńskich z Bratiana przyszli pieszo, pokonując kilka kilometrów, aby wspólnie modlić się wielbiąc Pana Boga. Zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa Nowego Miasta Lubawskiego, radni miasta, dyrektorzy placówek pożytku publicznego w Nowym Mieście Lubawskim oraz parafianie.
     Mszę świętą koncelebrowali księża z dekanatów nowomiejskiego, kurzętnickiego, górznieńskiego, toruńskiego pod kierownictwem księdza kanonika Zbigniewa Markowskiego. Homilię wygłosił ks. Jakub Maciejko.
   Podczas “Małej Lednicy” dyrektorzy placówek oświatowych lub ich reprezentanci  brali czynny udział czytając pierwsze czytanie i modlitwę wiernych. Mogliśmy po raz kolejny zobaczyć, że nasza młodzież jest kreatywna, ponieważ część darów ofiarnych została przez nich przygotowana. Maria Wróblewska namalowała obraz bazyliki pw. św. Tomasza Apostoła, Kinga Orłowska, Zuzanna Rzemińska, Angelika Adamska i Karolina Szurgot uplotły wianuszki z polnych kwiatów. Pozostałe dary zostały ofiarowane przez: Marysią Marciniak, Wiktorię Świątkowską, Sabinę Józefowicz, Klaudię Mielczarek, Franciszka Bronowskiego, Adriana Klepcewicza, Patryka Hermanowskiego, Szymona Koca, Dawida Balewskiego, Jana Samulewicza i  Michała Gołdon. Komentarz do darów ofiarnych przeczytał Wiktor Preus.
Nasi nauczyciele są nie do zastąpienia, dlatego oprawę muzyczną przygotowali pani Justyna Suwińska i pan Marek Piątkowski. Dodatkowo pod kierunkiem pani Justyny Suwińskiej gimnazjalnistki Julia Cieplak i Wiktoria Żurawska pięknie zaśpiewały psalm. Nie mogło zabraknąć tańców lednickich, zaprezentowanych przez wszystkie uczennice klasy IIIb, przygotowanych pod bacznym okiem pani Anny Sapały-Ponieważ. Pan Tomasz Kawiecki i pan Sebastian Prokop z pomocą Straży Pożarnej przygotowali miejsca siedzące dla gości. Harcerze zorganizowali namiot dla punktu medycznego oraz wyznaczyli sektory dla przybyłych. Następnie dbali o bezpieczeństwo tudzież ratunek dla spragnionych.
Pierwszą pomocą medyczną zajął się pan Sebastian Prokop. A pani Katarzyna Wiśniewska otoczyła ołtarz ślicznymi kwiatami. Pani Kamila Kwiatkowska przygotowała śpiewniki z pieśniami, aby każdy włączył się w spotkanie sakramentalne. Gościnnie wystąpił zespół “Bemolki” pod opieką pani Hanny Szymańskiej z SP im.Jana Pawła II i zaprezentował piosenki o św. Janie Pawle II.
Policja i Straż Miejska dbała o bezpieczne przejście naszych gimnazjalistów ze szkoły do Łąk Bratiańskich.
Serdeczne podziękowania chcemy złożyć pani doktor Mirosławie Paśko, na którą zawsze możemy liczyć. Wyrazy wdzięcznosci również należą się Państwu Rudnik, którzy pomogli w dekoracji ołtarza. 
Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim osobom i organizacjom, którzy wspierali nas w organizowaniu “Małej Lednicy”. Dziękujemy całej społeczności gimnazjalnej, harcerzom i przede wszystkim całemu gronu pedagogicznemu.