100 Dębów Bohaterów Niepodległości

Uroczystości związane z 100. Rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy w naszej szkole 8 listopada od zasadzenia Dębu Pamięci – generała Józefa Hallera. Dąb Pamięci posadzony został w ramach akcji „100 dębów bohaterów pamięci Niepodległej” organizowanej przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie pod patronatem honorowym Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego. Celem projektu jest utrwalenie w społeczeństwie, a zwłaszcza wśród młodego pokolenia, nie tylko tej wspaniałą rocznicę, ale przede wszystkim wybitne postaci, które wywarły istotny wpływ na odzyskanie oraz utrwalenie niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Mamy przeświadczenie, że spoczywa na nas obowiązek pozostawienia trwałego śladu celebrowania tego wspaniałego jubileuszu, jak również i pielęgnowania pamięci o tych, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Ojczyznę. Dęby nie są to drzewami imienia bohaterów, ale dębami pamięci o nich. Ich posadzenie na terenie placówek oświatowych, a następnie ich pielęgnowanie ma być symbolicznym aktem - wykonanym zwłaszcza wobec młodych pokoleń – naszego zaangażowania i dbania o to co najważniejsze -o własną niepodległą Ojczyznę.

W naszej szkole zasadziliśmy Dąb Pamięci Generała Józefa Hallera. Podczas uroczystości młodzież i zaproszeni goście, a wśród nich – Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego – pan Józef Blank oraz pan Jan Czapliński – przyjaciel szkoły oraz przedstawiciel lasów państwowych wysłuchali wykładu na temat Błękitnego Generała przygotowanego przez nauczycielkę historii panią Magdalenę Kortes. Przedstawiono w nim życie i działalność Józefa Hallera oraz jego zasługi dla niepodległości, szczególnie dla terenów nam bliskich, a mianowicie ziemi chełmińskiej i całego Pomorza Gdańskiego.

W swoich słowach, skierowanych do młodzieży, burmistrz Józef Blank podkreślił znaczenie patriotyzmu i zaangażowanie w sprawy Ojczyzny, tej małej i tej dużej, przez naszą społeczność szkolną.

Następnie wszyscy zgromadzeni udali się na boisko szkolne gdzie przy Rocie Hallera dokonano zasadzenia dębu. Modlitwę za bohaterów niepodległości oraz poświęcenia dębu dokonał ks. Andrzej Waks.

Mamy nadzieję, że postać Błękitnego Generała będzie wzorem dla wielu pokoleń naszych uczniów.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem