Z wizytą na Litwie

W dniach 7-11 czerwca 2018 roku w Solecznikach na Litwie odbyło się międzynarodowe spotkanie delegacji z Hude w Niemczech, Nowego Miasta Lubawskiego z Polski, Fiume Veneto we Włoszech i Arnage we Francji, które realizowane było w ramach projektu "Dokąd zmierzasz Europo?..." współfinansowanego przez Komisję Europejską z Programu Europa dla Obywateli.

            Grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 3  z Nowego Miasta Lubawskiego wraz z opiekunkami uczestniczyła również w międzynarodowej debacie, której tematem przewodnim było „Budowanie dialogu międzykulturowego mniejszości narodowych oraz promocja wolontariatu".

            W programie odbyły się wspólne warsztaty muzyczno- teatralne z młodzieżą z Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego, co zaowocowało wspólnym, pięknym występem, inscenizacją fragmentu z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz pokaz narodowego tańca – Poloneza.

            Niecodziennym przeżyciem był dla nas koncert, który przygotowali uczniowie ze Szkoły Sztuk Pięknych im. Stanisława Moniuszki, a muzyczną opowieść przedstawiła uzdolniona młodzież z Solecznik.

            Wspólnie z grupą uczniów litewskim i nauczycielką języka polskiego z tamtejszej szkoły mieliśmy okazję zwiedzić Soleczniki i spędzić czas wolny na integracji i poznaniu  się.

             Ogromną atrakcją była dla nas wycieczka do Wilna- perły Litwy i Trok, gdzie znajduje się jedyny na wyspie i największy zamek na Litwie. Mieliśmy okazję podziwiać kaplicę, w której znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Miłosiernej,   Ostrą Bramę oraz wiele pięknych kościołów i świątyń takich jak Archikatedra Bazylika.

           Wymiana międzynarodowa z Litwą pozwoliła na wymianę doświadczeń, poznanie tradycji, dziedzictwa i zwiedzenia zabytków .

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem