Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 699.

Wymiana polsko-rosyjska

To już trzeci raz, kiedy młodzież naszej szkoły mogła zobaczyć się z uczniami zaprzyjaźnionej “Szkoły Przyszłości“ z Wielkiego Isakowa z Okręgu Gurjewska. Dzięki wcześniejszemu spotkaniu Pana Burmistrza Józefa Blanka i mera Gurjewska Pana Podolskiego - podjęto decyzję o tym, że to w sezonie zimowym odbędzie się wymiana międzynarodowa.

Główną atrakcją pobytu uczniów z Rosji była nauka jazdy na nartach na Kurzej Górze. Młodzież miała też możliwość skorzystania z lodowiska.

            Dzięki uprzejmości i gościnności rodziców uczniów naszej szkoły Rosjanie zamieszkali           w polskich domach. Już pierwszego dnia odbyło się spotkanie integracyjne w szkole, gdzie wszyscy mogli obejrzeć inscenizację fragmentów “Zemsty“ Aleksandra Fredry. Może uczniowie z zagranicy nie rozumieli języka, ale gra aktorska przemówiła do nich na tyle, że sami spontanicznie zaprezentowali swe umiejętności wokalne i gry na pianinie.

            Oczywiście kolejne dni miejskiej wymiany również obfitowały w wiele atrakcji. Uczniowie wspólnie uczestniczyli w lekcjach geografii (p. Z. Wardowska), matematyki (p. H. Graczyk, p. K. Dąbkowska), fizyki (p. J. Suwińska), biologii (p. L. Lisakowska) i chemii (p. T. Bagińska), ćwiczyli umiejętności taneczne (p. A. Sapała - Ponieważ). Lekcje tłumaczyła pani Iwona Markuszewska i pani Lilia Karczyńska. Warsztaty pieczenia chleba (prowadziła je p. J. Neumann) oraz ćwiczenia umiejętności składania serwetek (p. R. Oelberg, p. K. Wiśniewska) również ucieszyły młodzież, gdyż w czasie podsumowania wymiany pięknie udekorowano stoły misternymi ozdobami i można było spróbować upieczonego chlebka.

            Młodzież gościła również w Urzędzie Miasta, gdzie została serdecznie przyjęta przez Pana Burmistrza Józefa Blanka, który podkreślił, jak ważne dla szkoły jest nawiązywanie kontaktów międzynarodowych.

            Działania naszej placówki wspierały również inne jednostki lokalne - dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Danieli Kowalskiej uczniowie mogli poznać historię oraz funkcjonowanie Biblioteki Miejskiej, obejrzeć wystawy oraz księgozbiór (czekał na nas również słodki poczęstunek). Natomiast Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 Pan Zbigniew Domżalski udostępnił halę sportową, gdzie uczestnicy wymiany rozegrali mecz piłki siatkowej, a dodatkowo obdarował gości czekoladową niespodzianką.

Wizyta w Aleksandrówce to stały punkt programu działań integracyjnych. Niezwykły klimat tego miejsca sprawił, że uczniowie z Polski i Rosji wspólnie się bawili - śpiewom i tańcom nie było końca.

            Młodzież miała też możliwość wyjazdu do Torunia. Zwiedzali Centrum Nowoczesności “Młyn Wiedzy“ oraz spacerowali (chociaż krótko, gdyż tego dnia było mroźno) ulicami miasta.

            Kurza Góra była hitem tej wymiany! Dwa dni uczniowie spędzili na stoku, ucząc się podstaw narciarstwa (instruktorami byli: p. P. Gorzka, p. T. Kawiecki i p. S. Prokop). Oczywiście, by zostać wytrawnym narciarzem zjazdowym potrzebna jest wprawa, ale młodzież z taką ochotą przystąpiła do nauki, że już po drugim dniu zmagań z tym sportem,  niektórym udało się zjechać z większej górki - i to kilkakrotnie. Chociaż bolały nogi, ręce, a niejedna osoba wróciła ze stoku z siniakami - nikt nie narzekał, wszyscy byli uśmiechnięci i z entuzjazmem relacjonowali swe przeżycia.

            Ostatnim punktem programu było uroczyste podsumowanie wymiany międzynarodowej, na którą zaproszenie przyjął Pan Burmistrz Józef Blank. Obecni też byli p. Lilia Karczyńska, p. Stanisław Ulatowski, nauczyciele, rodzice uczniów naszej szkoły i oczywiście młodzież. W czasie spotkania zaproszeni goście mogli obejrzeć prezentację multimedialną z wszystkich dni pobytu Rosjan w Polsce, natomiast młodzież zaprezentowała swe umiejętności taneczne - wspólnie zatańczyli poloneza, belgijkę. Uczniowie otrzymali pamiątkowe kubeczki, na których umieszczono ich zdjęcie w strojach narciarskich.

 

            Nadmienić należy, że uczniowie z Rosji byli w stałym kontakcie ze swymi rodzinami.             O wszystkim, co działo się w czasie tych sześciu dni w Polsce, pisali swym rodzicom. Dotarły do nas sygnały, że kiedy pojedziemy z rewizytą do Kaliningradu (mamy nadzieję, że w maju), niektóre rodziny pragną gościć u siebie więcej niż jednego ucznia naszej szkoły. To jest sukces tej wymiany!

 

Pani Dyrektor Bożena Rutkowska - Marciniak pragnie podziękować wszystkim nauczycielom, opiekunom i osobom zaprzyjaźnionym z naszą szkołą, które wsparły działania związane z trzecią miejską wymianą młodzieży Polska - Rosja.

 

Koordynatorami wymiany były: p. Magdalena Kortes i p. Dorota Zawadzka.

Do obszernej galerii zdjęć zapraszamy na https://www.facebook.com/pg/GimnazjumWNowymMiescieLubawskim/posts/?ref=page_internal

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem