Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 699.

78. rocznica "Czarnego czwartku"

W dniu 7 grudnia obchodziliśmy 78. rocznicę „czarnego czwartku” – tragicznych wydarzeń w Nowym Mieście Lubawskim. W 1939 r. członkowie Selbschutzu rozstrzelali 25 mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego i okolic..

Od wielu lat nasza szkoła aktywnie włącza się w organizację tej uroczystości.

O godz. 12.00 odbyła się  patriotyczna Msza św., podczas której uczniowie ustawiali znicze symbolizujące ofiary tamtych tragicznych wydarzeń. Rys historyczny przedstawił uczeń klasy III a – Wiktor Preus, nazwiska rozstrzelanych odczytał Kamil Abramowski z kl. II c, czytania mszalne Zuzanna Rzemińska z kl. II e.

Po zakończeniu Mszy św. mieszkańcy miasta, kombatanci, władze, poczty sztandarowe i uczniowie nowomiejskich szkół udali się w miejsca pamięci, gdzie złożono kwiaty i znicze. Uroczystość pod pomnikiem 7 grudnia poprowadziła pani Dorota Zawadzka, a apel poległych odczytał pan Piotr Gorzka. Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego pan Józef Blank podziękował wszystkim zgromadzonym za udział w uroczystości.

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem